Akustika není tiché téma

Čvn 25, 2018 Coworking, TechoCon 2018

by Petr Remeš

Pohráli jsme si se slovíčky. Tiché téma akustika opravdu není, protože hluk, ve kterém často pracujeme, snižuje naši výkonnost, podrývá mezilidské vztahy na pracovišti a při dlouhodobém působení vede ke stresu, až vyhoření.

Možná jste již slyšeli termín akustický design kanceláře. Jde o systém a navrhování, zohledňující činnosti během pracovního dne v kanceláři. Není to jen telefonování, ale celá řada dalších různých činností, které v týmovém pojetí práce mohou snižovat koncentraci na daný úkol, narušovat pracovní setkání… Všechny moderní technologie jako jsou video konference, skype telefonování, networking a práce v týmu s sebou vždy nesou určitou míru hluku. Vzájemné vazby mezi pracovníky a jejich činnostmi v daném prostoru je zásadní pro optimální pracovní podmínky včetně akustických.

Většina lidí pracuje každý den nad mnoha různými úkoly. Přitom sedí u svých stolů ve velkém otevřeném kancelářském prostoru obklopena spolupracovníky. Příležitostně musí vyřídit telefonní hovor, koncentrovat se na důležité úkoly, odpovědět na elektronickou poštu a připravit prezentace. Také však musí občas poodejít, účastnit se operativní porady a přes pracovní stůl prodiskutovat každodenní pracovní záležitosti.

To je běžné pracovní nastavení v kanceláři, jak ho můžete znát i od nás z TECHO. Jak pracovat s akustikou v moderní kanceláři? Zúčastněte se našich interaktivních panelových diskusí a vyměňte si názory na akustiku v kanceláři s ostatními.

Registrace na konferenci TechoCon, která proběhne v showroomu TECHO 13. 9. 2018, již začala. Přihlaste se zde.

Užitečné tipy k akustice v kanceláři

Akustická pohoda je nezbytnou součástí současného udržitelného pracovního prostředí. Pro dosažení uspokojivých podmínek, musíme zvážit následující parametry:

  • Vytvořit prostory pro různé typy práci.
  • V kancelářích typu open-space zamezit šíření zvuku.
  • V uzavřených místnostech podpořit srozumitelnost řeči.

Výše uvedená doporučení přinesou výhody zaměstnancům a společnosti samotné. Dobrá akustika v kanceláři může:

  • Snížit hladinu adrenalinu o 30 %.
  • Zvýšit motivaci o 60 %.
  • Podpořit míru koncentrace při úkolu až o 50 %.
  • Zlepšit matematické úvahy o 20 %.

Zdroj: Ecophon

Top