Coworking je také stav mysli

Kvě 28, 2018 Coworking, TechoCon 2018

by Petr Remeš

Po minulých tématech úspěchu a ztroskotání se dnes opět vrátíme k tématu coworkingu. Téma, které se skloňuje ve všech podobách, má na moderní kanceláře velký vliv. Dnes píšeme o sdílení a třech mýtech kancelářské práce.

Mýtus 1: Tohle místo není pro malé

Skutečnost: Častým omylem při diskusích o práci v coworkingu je to, že jsou určené a vznikají jen ve velkých městech. „To mají jen ti Pražáci,“ dalo by se sarkasticky parafrázovat. Není to pravda, protože i v malých městech se místní komunita malých podnikatelů nebo začínajících firem může sdružovat a navzájem podporovat ve sdílených kancelářích. I v malých městech lidé chtějí pracovat a zároveň udržovat sociální kontakt.

Psali jsme například o Dni otevřených coworkingů, kde na mapě České republiky nebyla jen Praha, ale i další města, kde coworkingy vznikají. Dokonce se ukazuje, že v malých městech je užší spolupráce výhodnější: coworkingový prostor není tak anonymní a vytváří pocit sounáležitosti a pomoci.

Příklad: Znáte třeba Hubbr Coworking v Havlíčkově Brodě? Moderní prostor v centru města funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Mýtus 2: Tohle je jen pro ajťáky

Skutečnost: Čím více center přibývá, tím větší roli hraje specializace. Také velké technologické firmy si navrhují vlastní, specializované prostory. Už dávno nejde jen o připojení na wi-fi a sdílenou židli. Vznikají vysoce specializovaná místa, kde členové najdou speciální vybavení, zásuvky, nářadí a velký prostor pro testování vlastních prototypů nebo opravu přístrojů. Takto například americký výrobce software Autodesk vytvořil unikátní tech-coworking: projekt Pier 9.

Příklad: V Praze takto funguje specifický DYI coworking s názvem Sdílená dílna, kde najdete nářadí pro truhlářskou výrobu, kovovýrobu nebo další manuální činnosti. Nejen počítačem živ je člověk.

Mýtus 3: Spolupracuj, nebo zemřeš

Skutečnost: Někdy celým coworkingovým boomem zní hlas toho, že pokud pracujete v coworkingu, musíte většinu svého času věnovat pití kávy, sdílení informací, cenných rad a sociálnímu kontaktu s ostatními. Což ne každému vyhovuje. Každý jsme různý a pracovat v coworkingu nutně neznamená, že musíte být aktivním členem skupiny nebo komunity, která zde funguje. Tak jako v každé firmě, někdo je vám sympatičtější, někdo méně. Coworking je stav svobody. Je to možnost, jak získat více.

Příklad: V TECHO máme několik sdílených zasedacích místností: například Gumicuky jsou zcela akusticky otevřený prostor, kde kolem vás chodí ostatní kolegové. Samozřejmě, že důležité porady například o HR záležitostech nebudou probíhat tady. Někteří kolegové také rádi telefonují zavření v akustických budkách, jiní je naopak nemají rádi, protože na ně působí klaustrofobicky. Každý jsme jiný.

I o tom bude TechoCon. Začínáme ve čtvrtek 13. září 2018 ráno. Registrujte se.

Top