Coworkingy v Česku

Jak jsme na tom v České republice s coworkingy? Existují nějaká data, která by říkala, kolik, za kolik, pro koho a kde? Na řadu z těchto otázek odpovídá studie, kterou připravil partner naší konference, firma BNP Paribas Real Estate APM CR.

V programu TechoConu vystoupí celá řada odborníků, kteří dlouhodobě sledují trh nejen s kancelářskými prostorami. Od BNP Paribas Real Estate máme k dispozici unikátní studii Coworking in the Czech Republic 2018, která dokumentuje aktuální situaci na českém trhu. Byla vydaná před několika měsíci (v květnu 2018), takže nám dává velmi aktuální vhled do situace.

Vybrali jsme pro vás ta nejdůležitější fakta a budeme rádi za vaše ohlasy i sdílení. Někteří z autorů této studie budou ve čtvrtek 13. září také na naší konferenci, proto můžeme při osobním setkání jít do větších detailů.

Jak je na tom coworkingová scéna v České republice?

Malé podniky, lidé na volné noze (někdy také slýcháme krásný český novotvar „volnonožci“) a startupy mohou používat sdílený pracovní prostor – coworking ve většině velkých měst, ale je překvapivé, kolik sdílených kanceláří najdeme i tam, kde bychom je na první pohled zvenku nečekali.

První coworkingy začaly v Čechách v roce 2009, tedy o něco později, než ve zbytku Evropy, resp. světa. Za posledních osm let prošel tento sektor obrovským rozvojem a především došlo ke zvýšení počtu jak prostor, tak celkových ploch.

Dnes v České republice napočítáme celkem 61 coworkingů a je dost možné, že toto číslo je nyní (srpen 2018) již vyšší. Fenomén spolupráce a sdíleného prostoru se rozšířil i do dalších měst v zemi: je přímo spjatý s kvalifikovanou prací, studentskou populací a také silným technologickým zázemím.

Po Praze byl nedávno i v Brně otevřen Impact Hub, největší coworkingové centrum v Evropě (3400 m2). Node5 otevřel coworkingové centrum v Ústí nad Labem na ploše 750 m2 už v roce 2017. Ostatní velcí hráči se dívají na to, jak v ČR vést další expanzi. Trh se zkrátka mění a dynamicky roste.

Top