Kanceláře, kanceláře, kanceláře… Která je ta správná?

Dub 16, 2018 Coworking

by Petr Remeš

Jste zkušený profesionál anebo začínající start-upista s vizí, která příští měsíc změní svět? Pracovní prostředí a sdílený prostor vás nemine, ať už začínáte jakkoliv.

Tématem letošního TechoConu je coworking. Když tento terminus technicus doslova přeložíme, jde o spolu-práci. Existuje celá řada možností, jak pracovní prostory uspořádat a jak zajistit, aby týmy anebo jednotlivci spolu efektivně komunikovali. Sdílený pracovní prostor s sebou nese celou řadu úskalí a je třeba ho pojmout z mnoha úhlů pohledu. O tom bude naše konference a o tom píšeme tento blog.

Nejdřív jen malá odbočka do historie: první sdílené pracovní prostory začaly vznikat v roce 1989, termín coworking byl poprvé použitý v roce 2005, kdy byla otevřena první společná kancelář v San Franciscu. U nás v České republice vznikají coworkingová centra někdy od roku 2009: v Praze to byl například známý Impact Hub na Smíchově, brzy se ale přidala i další místa.

Proč je zrovna coworking takovým trendy tématem? Je to jednoduché!

Kdybyste před deseti, patnácti lety řekli, že budete sedět na pláži a řídit například PPC kampaň, nikdo by vám nerozuměl. Dneska je to realita a díky internetovému připojení, které je po celém světě, je možné spolupracovat na dálku v celé řadě odvětví. Coworking jako prostorové uspořádání je pak odpovědí na nové modely práce, především v oblasti IT, dat, analýz a celé řady „soft skills“ profesí.

Upřímně řečeno: pokud provozujete eshop, vlastně ani nepotřebujete vidět toho, kdo vás analyzuje data, spravuje SEO a řídí placené reklamy na Google nebo u nás v českém prostředí na Seznamu. Takový profesionál pak může sedět doma v pyžamu (jako teď my, když blog píšeme), nebo třeba v coworkingu na Havaji.

Komunity založené na spolupráci, otevřenosti a online dostupnosti potřebují odpovídající prostor. Ale to už není stůl a židle a psací stroj jako za Franze Kafky. To je káva, houpací síť, rychlé připojení a lidé okolo. Takové prostory navrhujeme v TECHO a takovým prostředím se denně zabýváme. A to nejen na podzimní konferenci TechoCon.

Náš tip: Přidejte se k naší komunitě, registrujte se už nyní na naši konferenci a přijďte v září do TECHO.

Top