Loď ztroskotala. I to je byznys

Kvě 21, 2018 TechoCon 2018

by Petr Remeš

Minulý týden jsme vás pozvali tam, kde náhodné objevy mění svět. Slovo serendipita platí v kancelářském prostředí také jako akcelerátor změn a posunu vpřed. A když vaše skvělé nápady nevyjdou a vy ztroskotáte? Vyvěste vlajku s nápisem Zemblanity!

V minulém týdnu jsme vás seznámili s termínem serendipita, který charakterizuje svět inovací, šťastných a někdy i nečekaných náhod, které vás v podnikání posunou vpřed. Ale ne každý den je posvícení, říkala nejedna česká (i moravská) babička.

Přestože zářijová konference TechoCon je hlavně o novinkách v technologiích, úspěchu a cestách, které vedou vpřed, nevyhnete se v podnikání, ale třeba i výstavbě nových kanceláří neúspěchu. Prostě, někdy to nevyjde, jak byste si představovali, i když jste udělali maximum. Pro tuhle situaci máme další (nepříliš známý) termín: zemblanity.

Termín „zemblanity“ vytvořil William Boyd a představuje pravý opak serendipity. Prostě a jednoduše znamená „dělání nešťastných a očekávaných objevů“ či „nepříjemné nepřekvapení“. Slovo vzniklo jako odvozenina od Nové Země (Novaja Zemlja či Nova Zembla), studené a neúrodné země s mnoha rysy, které jsou v protikladu k bohaté Srí Lance. Na tomto ostrově Willem Barents ztroskotal se svou posádkou, zatímco hledal novou cestu na východ.

Představte si, že plánujete novou kancelář pro 100 kolegů. Bude to krásný, nový open space plný moderních stolů, židlí a odpočinkových zón. Schůzku s architektem střídá výběr uměleckých děl do sdílených zasedaček, koberce budou dodané příští týden… Prostě finišujete, aby váš dlouho očekávaný kick-off proběhl na 100%.

A pak se to stane. V jednu chvíli zpocený kolega pronese větu: „Je tu hrozné horko.“ A vy si jako hlavní projektový manažer s hrůzou uvědomíte, že koberce sice budou položené, obrazy prakticky visí, ale vzduchotechniku, tu zatracenou vzduchotechniku nikdo neobjednal! Že se to nemůže stát? William Boyd by lakonicky řekl: „That´s zemblanity.“ Protože tohle se stát může. Ztroskotání a Nova Zembla na dohled. Tedy přesněji, přistáli jste tu a cesty zpět není.

O zkušenostech, praktických příkladech při zařizování kancelářských prostor i o totálních průšvizích, které označujeme jako zemblanity, budeme hovořit v panelových diskusích ve čtvrtek 13. září 2018 na TechoConu. Přijďte a podělte se o své zkušenosti s celou komunitou.

Top