Serendipita? Cože…???

Kvě 14, 2018 TechoCon 2018

by Petr Remeš

Tenhle blog už nějakou chvíli píšeme, takže jsme se rozhodli vás dneska tak trochu zničit. Tématem bude serendipita. Nikdy jste tohle slovo neslyšeli?

Serendipita (taky někdy serendipity) označuje „šťastnou náhodu“ nebo „příjemné překvapení“ a není to nějaká vymyšlená planeta z počítačové hry. Tohle slovo vytvořil Horace Walpole už v roce 1754, když v dopisu příteli vysvětloval neočekávaný objev, který udělal. Walpole odkazoval na perskou pohádku Tři princové ze Serendipu, ve které princové dílem náhody i své prozíravosti objevovali věci, po kterých nepátrali.

Jak to souvisí s konferencí TechoCon a naším blogem? Více, než jste si před chviličkou mysleli!

Termín serendipita se obvykle vyskytuje v dějinách vědeckých inovací, jako byl například náhodný objev penicilinu Alexandera Fleminga v roce 1928, možná znáte vynález mikrovlnné trouby Percyho Spencera roku 1945 anebo vynález post-it lístečků Spencera Silvera v roce 1968.

Inovace – a to nemusejí být jen ty vzniklé v coworkingových prostorách – uváděné jako příklady serendipity mají jednu důležitou vlastnost. Přišli s nimi lidé, kteří jsou schopni vidět mosty tam, kde ostatní vidí díry a spojovat věci kreativně na základě postřehnutí významných vazeb.

„Šance na objev je událost, ale serendipita je schopnost,“ říká laureát Nobelovy ceny Paul Flory. Tvrdí, že významné vynálezy nejsou pouhé náhody. A dobří manažeři dokážou rozpoznávat kvalitu serendipitních inovací; v tom také spočívá výjimečný úspěch japonských technologických firem. Důležitou roli v něm hraje i schopnost vytvářet znalosti ne pomocí zpracování informací, ale nasloucháním nevysloveným a často velmi subjektivním myšlenkám, intuici a tušení jednotlivých zaměstnanců. A také možnosti tyto vhledy testovat. Jejich výsledky tak firma může využívat.


Víte, že… slovo „serendipita“ zvolila Britská překladatelská společnost jedním z deseti nejobtížněji přeložitelných anglických výrazů? Vzhledem k jeho používání v sociologii bylo toto slovo přejato do mnoha dalších jazyků.

Top