V čem je síla coworkingu?

Kvě 7, 2018 Coworking

by Petr Remeš

V České republice aktuálně funguje bezmála stovka coworkingových center. Chcete vědět, jaké jsou hlavní benefity spojené s prací v coworkingovém prostoru? Pak jste na našem blogu správně.

Mýtus 1: Coworking je sdílená kancelář, kde mám stůl

Skutečnost: Síla práce coworkingu je především v sociálních vazbách. V tom, že se v daném prostoru potkávají lidé z různých firem a s různou úrovní „byznysové“ zkušenosti. Nejde jen o sdílení hardware, tedy zmíněných stolů, židlí či kopírek… jde o interakci, sdílení zkušeností a také networking, které „nabíjejí“ členy dané komunity.

Příklad: Ve správném coworkingu najdete někoho, kdo vám dá – třeba u kávy v kuchyňce – tip na dobrou opravnu auta, pomůže vymyslet správný slogan na web, nebo doporučí správnou účetní, která si vezme vaše faktury do parády.

Mýtus 2: Pracuj, pracuj, pracuj

Skutečnost: Výkon a kvantita jsou samozřejmě pořád hnacím motorem jakéhokoliv byznysu, ale kromě práce je coworkingový způsob sdílení také akcelerátorem nových vztahů a přátelství.

Příklad: Coworkingové centrum ze samé své podstaty podporuje spolupráci a vznik komunity lidí, kteří spolu tráví čas nejen při práci ve sdílených prostorách, ale často i mimo: ve svém volném čase. Důvod k oslavě nebo drinku o šesté se vždycky najde.

Mýtus 3: Coworking je jen pro start-upy a freelancery

Skutečnost: Statistiky ze světa a nejspíš i z České republiky (ty v ucelené formě nemáme) jasně hovoří o tom, že více než polovinu uživatelů coworkingu tvoří webových designéři, programátoři, copywriteři, PPC, SEO mistři a další podobné freelance profese, ale například podle výzkumu Regus and Unwired 2011 vyšlo najevo, že více než 60% velkých firem hledá pro své zaměstnance místo v coworkingovém centru. Má to své nesporné ekonomické výhody, ale je i celou řadu dalších benefitů – viz například předchozí dva body.

Příklad: V showroomu TECHO, kde proběhne 13. září 2018 naše konference, se pravidelně potkávají týmy ze všech našich poboček po celém světě. Sdílíme nejen naše realizované projekty, ale i know-how, které někdy přenosné je, někdy není. Interiéry a koncept našeho prostoru podporuje proaktivitu a sociální vazby mezi našimi lidmi.

Top