Propojenost a produktivita

8. 7. 2019
Posted in TechoCon
8. 7. 2019 Petra Nemravová

V minulém blogovém příspěvku jsme popsali, jak se téma well-being promítá do českého pracovního prostředí. Jak je to s produktivitou lidí na pracovišti?

Letošním hlavním tématem konference TechCon je Well-Being a Sustainabilty – dvě navzájem propojené oblasti, které během bohatého celodenního programu probereme ze všech možných úhlů pohledu. Jaká jsou ale tvrdá data? Co nám o obou oblastech kancelářského života a práce říkají dostupné studie?

V dopolední panelové diskuzi budou odborníci na slovo vzatí probírat, jak je tomu v českém prostředí s tématem Well-Being a Sustainability. My se v dnešním článku zaměříme na tzv. tvrdá data. Leccos lze o aktuálních trendech v oblasti života v kanceláři zjistit, změřit a kvantifikovat. Leccos ale zůstává v rovině spekulací a také velmi často střeženým know-how konkrétních firem.

V nejbližších letech téměř tři čtvrtiny českých respondentů očekávají nárůst pracovních sociálních sítí, více než polovina vidí růst online platforem pro spolupráci a necelá polovina předvídá růst aplikací pro komunikaci. S růstem flexibilních úvazků a možností práce z domova bude ubývat klasických osobních schůzek, které budou nahrazovány konferenčními hovory a videokonferencemi,“ říkají autoři ze společnosti Deloitte v loňské studii nazvané Trendy v oblasti lidského kapitálu v České republice i ve světě.

Čím dál větší význam při organizaci hrají online nástroje na spolupráci týmů, jako jsou Slack (který před pár týdny s velkými očekáváními vstoupil na burzu), Skype a HipChat.

Ano, jako tým nyní můžeme spolupracovat a sdílet informace kdykoliv a odkudkoliv: i v realizačním týmu TechoCon pracujeme na několika místech a například tento článek komentují autorivi na dálku další tři lidé.

V českém měřítku se téměř 60 % dotázaných domnívá, že nárůst jejich využití skutečně přispěje k nárůstu produktivity práce. V tomto ohledu jsou méně optimističtí než respondenti v globálním měřítku – pouze 29 % pochybuje, že s nástupem nových nástrojů produktivita opravdu vzroste.


„Propojené“ trendy

Co tedy můžeme z hlediska propojenosti a udržitelnosti očekávat v nejbližší době?

  • ¾ českých respondentů očekávají nárůst pracovních sociálních sítí
  • téměř 60 % dotázaných domnívá, že nárůst jejich využití skutečně přispěje k nárůstu produktivity
  • více než ½ vidí růst online platforem pro spolupráci
  • necelá ½ předvídá růst aplikací pro komunikaci

S růstem flexibilních úvazků a možností práce z domova bude ubývat klasických osobních schůzek, které budou nahrazovány konferenčními hovory a videokonferencemi.

Pro generaci dnešních teenagerů se e-mail stává přežitkem. Raději využívají ke komunikaci sociální kanály, které jim umožní komunikaci s úzkou skupinou lidí s podobnými zájmy. To se odráží také v komunikaci v rámci pracoviště, takže platformy jako Slack, HipChat nebo Campfire jsou dnes již klasickým komunikačním médiem pro menší a středně velké pracovní kolektivy,“ konstatují autoři studie.

 

Náš tip: Chystáte se na konferenci TechoCon? Už nyní se můžete v našem volném seriálu Průvodce konferencí TechoCon vyhledat vše důležité, co byste o programu i organizaci jednotlivých stage měli vědět.

Také by vás mohlo zajímat:
Průvodce konferencí TechoCon I.
Průvodce konferencí TechoCon II.
Registrace je již spuštěna – využijte možnost rezervovat si své místo již nyní.

Organizátor konference/Conference organiser:

TECHO, a.s.

U Továren 770/1b Praha 10 – Hostivař

+420 737 265 906
info@techocon.cz

ZÁSADY OCHRANY SOUKROMÍ / PRIVACY POLICY
GDPR
COOKIES