TechoCon EVENING Meeting: Michal Ptáček

15. 4. 2019 Petra Nemravová

TechoCon Evening Meeting se blíží. Taky se nemůžete dočkat, co se dozvíte nového? Ať zkrátíme čekání, pojďme si alespoň lépe představit prvního z přednášejících. Jedním ze tří hostů, kteří vystoupí na šestém setkání TechoCon bude Michal Ptáček. Zakladatel celosvětové platformy o kancelářské architektuře Officelovin.com a největšího českého technologicko-byznysového magazínu CzechCrunch.cz.

 

Michale, pokud tomu správně rozumím, Vy o jednotlivých trendech a problémech píšete, resp. staráte se o to, aby se o nich psalo. Nejste tedy přímo realizátor. Co přesně je tedy náplní Vaší práce?

Dá se říct, že je to tak. Sám sebe jsem vždycky považoval především za “ajťáka” – začalo to programováním her na starém Commodore 64 a přes tvorbu webových stránek jsem se postupně dostal k tomu, co dělám dnes. To je tvorba převážně obsahových webových projektů napříč různými obory, jejich postupné rozjetí do zajímavé velikosti a následně jejich monetizace. V současnosti se dá říct, že naším cílem je vytvořit moderní internetový media house, a postupně proto spouštíme další projekty, například magazín o Applu Applecrunch.cz

Kde a jak vzniknul nápad vytvořit platformu Officelovin.com a magazín CzechCrunch.cz

Mám vyzkoušené, že alespoň v mém případě ty nejúspěšnější projekty vždy vznikly spontánně a z vlastní potřeby. Naopak v momentě, kdy jsem nad něčím moc přemýšlel a hledal v tom v první řadě byznys a až pak zálibu, se projekt ve výsledku nepodařil a stál mě i dost peněz :). Officelovin i CzechCrunch byla ta první varianta. Mám rád design, architekturu a před čtyřmi lety, kdy Officelovin vznikl, jsem si všiml, že stále více firem zejména technologických investuje do kancelářského prostředí. Řekl jsem si proto, že by bylo fajn vytvořit platformu, která ty nejhezčí prostory bude zobrazovat. Postupem času si projektu všimly zahraniční média, následně se začaly nabalovat spolupracující architekti a dostalo se to do podoby, v jaké je to dnes.

Podobné to bylo i v případě CzechCrunch. Na českém internetu mi chyběl magazín, který by informoval modernější formou o světě byznysu, startupů a technologií. Začal jsem si tedy ve volném čase psát takový blogísek a postupem času se z toho stalo, to co dnes. Na CzechCrunch dnes pracuje zhruba 8 lidí, mám skvělého parťáka Václava Bedřicha a měsíčně zasáhneme zhruba půl milionů čtenářů.

Je jeden z nich Váš oblíbenější?

Je to tak nějak nastejno, i když ta oblíbenost se hodně střídá. Asi každý, kdo něco tvoří nebo podniká, zná ten pocit, kdy se nedaří a naopak. A v momentě kdy děláte více projektů, je výhodou, když se tyto stavy vzájemně vykrývají. Snadno se z toho ale samozřejmě může stát i nevýhoda.

Berete svoji práci trochu jako poslání? Pokud ano, jaké je?

To bych neřekl. Zcela upřímně, nemyslím si, že tím co dělám, měním svět. Není to žádná raketová věda. U CzechCrunche mě nicméně těší, že kultivujeme české-slovenské online podnikatelské prostředí a například hodně mladých lidí můžeme motivovat k tomu, aby něco začali dělat. Přeci jen nás čte okolo půl milionu lidí měsíčně, což už je velká možnost jak něco ovlivnit.

Najdou Vaši zaměstnanci u Vás to, co právě dnes považujeme za trend? Tedy to, že mají chuť v práci trávit většinu času a nechodit téměř vůbec domů?

Po vizuální stránce jsou naše kanceláře poměrně normálně zařízené, takže, když to vezmu takhle povrchněji, tak ne. Jinými slovy na office tour na Officelovin by to určitě nebylo. Po stránce lidského přístupu a smysluplnosti práce si ale myslím/doufám, že ano.

Co je podle Vás pro zaměstnance nejdůležitější, co je dělá v práci šťastnými?

Jednoznačně lidský a férový přístup. Je třeba umět kontrolovat ego. Nejsem zastáncem devadesátkového stylu řízení “já jsem šéf a proto vždy bude po mém”. Zastávám princip demokracie, kdy každý může do věcí promlouvat a má reálnou možnost je ovlivnit. Hodně mi v tomto otevřela oči kniha Radikální otevřenost od bývalé vysoce postavené manažerky Googlu a Applu Kim Scottové. Po jejím přečtení vím, že se mám v tomto ohledu ještě hodně co učit.

Dále určité příjemné pracovní prostředí, ale nemusí to nutně znamenat vydesignovaný prostor s nejdražším nábytkem, i když to samozřejmě není na škodu. Věřím, že s trochou citu a vkusu lze ale vytvořit pěkný prostor i s obyčejným nábytkem z Ikea.

Kdo je Michal Ptáček jako osobnost?

Posouzení bych asi nechal na jiných, takhle by to bylo moc egoistické.

Co děláte rád, když nepracujete?

Trávím čas s mojí úžasnou ženou a rodinou, cestuju, čtu a hodně sportuju. Když se den dva nehýbu, je se mnou bohužel k nevydržení. Relax je pro mě každopádně i čas strávený u počítače například vzděláváním.

 

TechoCon Evening Meeting se uskuteční  ve středu 24. 4. od 18 hodin v coworkingovém prostoru HubHub.

Budeme se na vás těšit.

Organizátor konference/Conference organiser:

TECHO, a.s.

U Továren 770/1b Praha 10 – Hostivař

+420 737 265 906
info@techocon.cz

ZÁSADY OCHRANY SOUKROMÍ / PRIVACY POLICY
GDPR
COOKIES