Výzkum a vývoj kolekce nábytku pro osoby s omezenou hybností

23. 8. 2019 Redakce blogu

Snížená hybnost znamená celou škálu pohybových omezení. Může se jednat o problémy s usedáním či vstáváním, ale také o rozsáhlejší komplikace, kdy jsou klienti upoutáni velkou část dne na lůžko, či invalidní vozík. Každodenní život osob s omezenou pohyblivostí ulehčují nejrůznější kompenzační pomůcky a také nábytek. Ten může svou konstrukcí pohyb nebo sezení usnadnit a zpříjemnit.

Při vývoji nábytku je potřeba brát ohled v prvé řadě na stabilitu jakéhokoli modelu, tak aby se o něj mohl zákazník opřít ze všech stran. Se zvyšujícím se věkem totiž dochází často k nástupu artrózy či funkčním poruchám pohybového aparátu, které nejčastěji postihují chrupavku kyčlí a kolen. Toto omezení tak ztěžuje zejména usedání a vstávání, kdy je na tyto klouby kladena větší fyzická zátěž. Nábytek také musí být pohodlný a případně kvalitně polstrovaný aby nedocházelo k otlakům či dokonce proleženinám. Povrch nábytku by měl být dobře udržovatelný v některých případech omyvatelný a dezinfikovatelný, včetně čalounění. Další oblastí je samotný design nábytku. Interiér, který obýváme, totiž do velké míry ovlivňuje to, jak se fyzicky cítíme. Je proto důležité aby vzhled nepůsobil sterilně a aby z něj vyzařoval pocit domova a nebyl v žádném případě stigmatizující.

Oblast péče o osoby se sníženou pohyblivostí zkoumal designér René Šulc více než rok. Společně se zaměstnanci pečovatelských domů studoval problémy, se kterými se denně setkávají. Mohl pak navrhnout řešení vhodné nejen pro samotné pacienty, ale také ulehčit práci personálu. Samotnou stabilní konstrukci nábytku lze doplnit řadou detailů, které by problematiku zohledňovaly. Snadnější usedání a vstávání zajistí například prodloužená područka židle a křesla, za kterou se lze pohodlně chytit. Mezi klienty jsou také často velké výškové rozdíly, proto je dobré, když je nábytek rozměrově nastavitelný, zejména v oblasti nohou a hlavy. Důležitá je také možnost aretace koleček, které uživateli jistotu, že nábytek při vstávání pod ním neujede.

Společný výzkum a vývoj speciálních ergonomických prvků zužitkoval designér u kolekce Santiago 02 pro značku TON. Všechny modely kolekce se tak vyznačují pevnou a odolnou konstrukcí. Ohýbané bukové dřevo navíc eliminuje pocit sterilně strohého prostředí. Některé modely kolekce jsou díky své ergonomii a pohodlí vhodné také do firemních kantýn a kuchyněk.

 

Více informací o kolekci

Židle jsou vyráběny ve dvou variantách tvrdosti čalounění. Měkkým čalouněním je zajištěn komfort ve společenských místnostech a také v jídelnách, kde je naopak kladen důraz na rychlé vstávání od stolu a čalounění proto má být spíše tvrdší. Bezpečný pohyb okolo židle zajistí područka, která tvoří na opěráku židle madlo, o které se lze opřít, aniž by se židle převrhla.

Zádový opěrák relaxačních křesel z PUR pěny má tvar prohnutého listu a navozuje pocit objetí i jistoty. Sedícího pomohou při sezení ještě více stabilizovat variabilní polštářky v několika velikostních provedeních, které díky konstrukci křesla nepropadají ven. Vyššímu komfortu může přispět ještě kombinace s nastavitelnou podnožkou.

Sedák odpočinkových křesel tvoří kombinace pěn o různé tuhosti, což zaručuje vysoký komfort a stabilitu při sezení. Výškově nastavitelná opěrka hlavy je ve své spodní straně prodloužena a zajišťuje oporu i lidem nižšího vzrůstu. Jistotu během vstávání garantují i u tohoto modelu ergonomicky tvarované područky.
Celou kolekci pak uzavírá paraván, který vzhledem doplňuje modely a umožňuje vytvoření intimního, ale i příjemného designového a domácího prostředí.

TON

Historie

Vložit dřevo plné syté páry do formy, přiložit na něj kovovou pasnici, vysušit, zkompletovat. Ohýbaný nábytek vzniká v Bystřici pod Hostýnem stejnými technologickými postupy od roku 1861, kdy zde jeho produkci zahájil Michael Thonet. Po změně názvů a vlastnických struktur se tu od roku 1953 vyrábí pod značkou TON, která je samostatnou, ryze českou společností.

Vize

Posláním firmy TON je spojovat technologii ohýbání dřeva a svědomitou ruční práci s nápady českých či zahraničních designérů. Chceme pokračovat v rozvoji tradičního řemesla tak, aby nebylo pouze asociací k ikonickému modelu číslo 14, ale oslovilo svými tvary také další generace.

Současnost

Naše výrobky distribuujeme do více než 60 zemí světa. Realizujeme zakázky od jednoho kusu židle pro interiér rodinného domu, až po stovky kusů do hotelů, restaurací, kaváren, jídelen, kostelů či domů pro seniory. Jsme nositeli ocenění Good Design, Red Dot Design Award, Interior Innovation Award, German Design Award, Nábytek roku a Czech Grand Design.

 

Organizátor konference/Conference organiser:

TECHO, a.s.

U Továren 770/1b Praha 10 – Hostivař

+420 737 265 906
info@techocon.cz

ZÁSADY OCHRANY SOUKROMÍ / PRIVACY POLICY
GDPR
COOKIES