Well-being: jak to jde v Čechách

27. 5. 2019
Posted in TechoCon
27. 5. 2019 Petra Nemravová

Pojem well-being už dnes není cizí ani v českém kancelářském prostředí. Mnoho českých firem se snaží hledět na spokojenost svých zaměstnanců a vymykat se zažitému standardu, na který byli lidé zvyklí dřív.

Zaměstnanci snahu firem dokáží ocenit, a to se projevuje na celkově lepší firemní kultuře.
Minulý týden jsme téma well-being vs. kancelářské prostředí otevřeli (článek najdete zde). Abychom nebyli jen teoretikové, pojďme si uvést pro příklad několik firem, pro které už dnes well-being není passé.

 

SOLEA CZ

Jednou z prvních firem v České republice, zabývajících se „pohodou“ zaměstnanců byla SOLEA CZ, která vyrábí plastové a kovové díly pro automotive průmysl. 71 % zaměstnanců jsou lidé zdravotně znevýhodnění a tomu musela firma přizpůsobit i pracovní prostředí. SOLEA CZ ale také uzpůsobila aktivity v oblasti well-being tak, aby měly přesah do osobního života zaměstnanců. A to například při vzdělávání. Asociace společenské odpovědnosti, což je největší iniciativa společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN v Česku vyhlásila tuto firmu za „průkopníka wellbeing“. Kdo jsou Průkopníci wellbeing a jak mění české pracovní prostředí? … Jsou velmi úspěšné a jejich pracovní prostředí, firemní kultura a péče o své zaměstnance se vymyká standardu na trhu nebo v daném odvětví. U této firmy šlo především o sebevzdělávání a rozvoj, vybíraný s ohledem na přesah do osobního života a podporu celkového well-being. “Máme velkou radost z toho, když vidíme, že se někomu zlepšuje zdravotní stav, protože má práci, ve které se cítí dobře a vidí v ní smysl,” říká k tomu Blanka Mičková ze společnosti SOLEA CZ. V tomto případě šlo spíš o práci se zaměstnanci, v dalším známém případě – firma Avast – se koncept well-being více přenesl do pracovního prostředí.

 

Avast a nejatraktivnější prostředí

Česká technologická společnost, která vyvíjí antivirový software a další bezpečnostní produkty. Loni na podzim otevřel Avast nové kanceláře v Brně pro téměř 400 IT expertů a specialistů. Pracovní prostory nabízí svým zaměstnancům bezplatnou jídelnu se snídaněmi i obědy, tělocvičnu, odhlučněné místnosti, knihovnu, hudební místnost, odpočinkové i herní zóny, a dokonce dětský koutek. Kromě komfortu zaměstnanců bylo při výstavbě kanceláří myšleno také na udržitelnost, a proto byly využity technologie šetrné k životnímu prostředí. Interiéry brněnského Avastu získaly v roce 2017 ocenění „Employee Friendly“ v soutěži Kanceláře roku a „Nejatraktivnější pracovní prostředí“ v soutěži Zasedačka roku. Autorem interiéru je úspěšná autorská dvojice Vrtiška-Žák. Architekt Roman Vrtiška byl také prvním hostem našich neformálních snídaňových setkání TechoCon Morning Meetings, kde představil svůj pohled na kancelářský prostor. A konkrétně pražskou pobočku Avastu. Celý článek o prvním TMM setkání si můžete přečíst zde. Roman bude také jedním z vystupujících v rámci kreativní stage na konferenci.

 

A co my?

Samozřejmě my v TECHO se tématem letošní konference zabýváme nejen teoreticky, ale i po praktické stránce. Jako lídr na trhu realizace kancelářských interiérů ukážeme během TechoConu, jak myslíme na své vlastní zaměstnance, jejich „pohodu“. Koncept inspirativního prostředí v celém showroomu TECHO budete mít možnost do detailu prozkoumat během celodenního programu konference. Ukážeme vám, že jsme společnost, která se tvorbou inspirativního pracovního prostředí na denní bázi zabývá a že témata jako akustika, dobrá ergonomie pracovišť, ale i celkový „feeling“ jsou nám více než blízká.
I proto pod taktovkou Milana Začala a Šimona Opekara už třetí rok projekt roste komunita TechoCon. Díky našim pravidelným setkáním a pracovním snídaním jsme vybudovali komunitu několika tisíc lidí, kteří se profesionálně zabývají interiéry, lidí, kterým není téma „dobré pohody“ na pracovišti lhostejné. Nejen tento blog, který právě čtete, ale i celý náš projekt spojuje lidi, pomáhá jim ve sdílení znalostí a přináší osvětu v oblasti well-being.

V prostorech showroomu TECHO se bude konat i letošní konference TechoCon. Přidejte se.

Organizátor konference/Conference organiser:

TECHO, a.s.

U Továren 770/1b Praha 10 – Hostivař

+420 737 265 906
info@techocon.cz

ZÁSADY OCHRANY SOUKROMÍ / PRIVACY POLICY
GDPR
COOKIES