Že pocity nelze měřit? Přesvědčíme vás, že data a měření lze aplikovat i na téma Well-Being.
Na první ze dvou našich panelových diskusí vystoupí Petr Skondrojanis ze společnosti Cocuma, Ivo Hrdina z JuiceUp a zkušená facility managerka Hana Webb. Ti všichni mají dlouholetou praxi a vědí, co lze a nelze v kancelářích opravdu měřit. Je patrné, že hranice mezi prací a osobním životem se stále více smazávají.
Podle dostupných studií se ukazuje, že 83 % českých respondentů (z globálního hlediska pouze 60 %) vnímá Well-Being programy jako klíčové pro udržení zaměstnanců. „Téměř 70 % se domnívá, že zvyšují produktivitu a výsledky společnosti. Většina českých respondentů vnímá tyto programy jako hodnotné, ale mezi jejich vnímáním zaměstnanci a firmami může existovat rozkol. Podle zaměstnanců patří mezi nejoblíbenější benefity flexibilní pracovní doba, zdravé svačiny na pracovišti a příspěvky na masáže či členství ve fitness. Jako méně hodnotné naopak vnímají koncept otevřeného pracoviště bez pevných pracovních míst a dále možnost práce z domova,“ konstatují autoři studie z roku 2018.
„Dejte mi na výchovu tucet zdravých dětí a já vám zaručím, že z každého z nich vychovám specialistu podle vlastní volby – lékaře, právníka, umělce, žebráka, zloděje…“ Tento výrok psychologa Johna Watsona vstoupil do dějin svou přímočarostí a bezmeznou vírou v sílu prostředí, které naprosto utváří a formuje člověka. A představil nám ho před půl rokem jeden z našich diskutérů Ivo Hrdina z firmy JuiceUp (článek najdete zde).
Dnes, o sto let později, už víme, že svět není černobílý, má své odstíny a vše je potřeba vnímat v kontextu. Samotné prostředí nevytvoří člověka ani skvělou firmu. Člověk je produktem vrozených genů a vlivů prostředí, vývoj se děje ruku v ruce. Skvělá firma je produktem lidí, kteří ji tvoří a také dobře vyřešeného a funkčního prostředí, kde lidé pracují rádi.
A kde jsou ta tvrdá data?
Ale co říkají tvrdá data a výzkumy moderní psychologie na téma vlivu prostředí na člověka? Data o lidech představují pro HR oddělení a firmy velkou příležitost, ale vytváří také řadu rizik, co se týče bezpečnosti a transparentnosti. Potenciál dat i jejich rizik je nejvíce vnímaný u malých firem (91 %), u velkých překvapivě hraje menší roli – 21 % velkých firem nepřikládá datům takový význam. Z průzkumu vyplývá, že téměř u poloviny firem hrají data rostoucí roli při organizačním rozhodování, nedílnou součást talentových a obchodních rozhodnutí tvoří ale jen u malé části respondentů. Téměř tři čtvrtiny českých firem (v globále jen více než polovina) se snaží řídit právní rizika těchto aktivit. Pouze 22 % globálně se však domnívá, že jejich procesy pro zabezpečení dat jsou na vysoké úrovni. V Čechách to pak není ani 20 %.
Tvrdá data i zkušenosti z praxe budou diskutovat v naší panelové diskusi čtyři specialisté. Položit dotazy jim můžete již dnes. Stačí nám napsat.
Náš tip: TechoCon je komunita profesionálů, která se potkává pravidelně celý rok. Každý měsíc jedno téma. Jeden host. Jeden highlight. Načerpejte know-how z našich pravidelných TechoCon Morning Meetings. Tady je přehled toho, co jsme doposud na snídaních probírali.
TMM #1 – Roman Vrtiška: kancelářský prostor podle současných trendů.
TMM #2 – Jan Baxa: Jak efektivní plánování ovlivňuje provozní náklady.
TMM #3 – Lenka Šindelářová a Lena Popová: Trendy, výhledy, data…
TMM #4 – Ivo Hrdina: Vliv pracovního prostředí na člověka.
TMM #5 – Pasta Oner: Umění ve veřejném prostoru
TMM #6 – Balík, Práček, Dlouhý: Technologie v moderní architektuře
TMM #7 – Ivan Struhár: Ergonomie a aktivní design
Také by vás mohlo zajímat:
Průvodce konferencí TechoCon I.
Průvodce konferencí TechoCon II.
Registrace je již spuštěna – využijte možnost rezervovat si své místo již nyní.