Zdravé kanceláře mají smysl

3. 6. 2019
Posted in TechoCon
3. 6. 2019 Petra Nemravová

Druhým tématem letošní konference TechoCon bude sustainability neboli udržitelnost v kancelářích a obecně pracovním prostředí. Téma sustainability se v posledních letech stále více řeší nejen v zahraničních ale i českých firmách. Nejde ale jen o to, použít při stavbě a návrzích kanceláří udržitelné materiály. Co přesně je udržitelná budova a v čem celková udržitelnost spočívá?

 

Zdravé budovy

Udržitelné a zdravé – tak se často nazývají velmi propracované a z velké části automatizované budovy, které splňují pravidla takzvané certifikace. Jejich udržitelnost často spočívá právě v automatizaci určitých úkonů, které by za normálních okolností dělal člověk mnohem méně efektivně. Jedním z nich je například regulace osvětlení. Automatické osvětlení se řídí denní dobou, přes den dodává méně světla a tím šetří energii. Dalším příkladem může automatická výměna vzduchu, která kontroluje kyslík v kancelářích.

 

Osvěta zaměstnanců

K tomu, aby celá firma mohla „mít samolepku“ udržitelnosti nestačí jen chytré budovy, které samy zhasínají světlo v zasedacích místnostech. Jádro firmy totiž tvoří zaměstnanci, a proto je potřeba jejich zapojení. Důležitá je každá maličkost od třídění plastů, přes šetření vodou až po vlastní kelímky na kávu.

 

Cirkulární vs lineární ekonomika

Další součástí udržitelné firmy je druh ekonomiky, který společnosti mají. Velká část společností má ekonomiku lineární: vykopaný materiál přemění na produkt a ten dodají koncového uživateli, který ho vyhodí. V cirkulární modelu ekonomiky vyrábí společnosti produkty tak, aby mohly být znovu renovovány, opraveny a recyklovány.

 

Zodpovědný dodavatelský řetězec

Ke znakům udržitelné společnosti patři také takzvaný zodpovědný dodavatelský řetězec. Takový řetězec je spojením podnikatelských subjektů, které společně přijímají, realizují a koordinují hodnoty, strategie a taktiku, aby spojily všechny úrovně společenské odpovědnosti podniků s obchodními procesy do jednoho řetězce. Nadnárodní korporace mají obecně velký vliv na společnost a tímto řetězcem se dopad ještě znásobí.

 

Jednou z firem, která k udržitelnosti přistupuje velmi zodpovědně je Google. Jejich misí je budovat udržitelnost ve všem, co dělají. A k tomu důkladnou osvětou radí i ostatním, jak také pomoci naší planetě. My v TECHU považujeme udržitelnost v kancelářském prostředí za velmi důležitou, a proto jsme se rozhodli zvolit ji jako druhé téma letošního ročníku odborné konference TechoCon. Nenechte si ji ujít.

Organizátor konference/Conference organiser:

TECHO, a.s.

U Továren 770/1b Praha 10 – Hostivař

+420 737 265 906
info@techocon.cz

ZÁSADY OCHRANY SOUKROMÍ / PRIVACY POLICY
GDPR
COOKIES